26/07/2021

מה זה אור כחול?

אני רוצה להחזיר אתכם רגע לעבר הרחוק שלנו, לפני המסכים, לפני העידן החדש, לפני שהלילה נהפך לזמן בו נחים מול הטלוויזיה, סרט או הסמארטפון.
לפני כל זה היינו מתוזמנים עם הטבע.
כשהפציע השחר התחלנו להתעורר משינה ארוכה, צדנו, בישלנו, טיילנו, ועבדנו בשדה עד השקיעה.

כשהשמש שקעה והירח עלה, העפעפיים שלנו התחילו להתעייף, היינו צריכים להתאמץ יותר לראות ואם לא היה לך איזה מדורה דולקת כנראה שלא היית רואה כלום, כול מה שנותר לעשות זה פשוט לשים את הראש וללכת לישון.
עם התפתחות החיים והמצאת המסכים, הומצא גם האור הכחול, האור הכחול הוא האור שבוקע מן המסכים שלנו.

למה הוא גורם לנו להישאר ערים?
האור הכחול הנפלט ממסכי הסמארטפון, מחשב והטאבלט שלנו, הוא באורכי גל קצרים (460-480 ננומטר, אם תרצו לדייק) והוא מדמה לנו את אור היום הטבעי.
האור הכחול נקלט בקולטנים העצביים שבתוך העין, ובעצם מדכאים את ייצור הורמון המלטונין.
אותו הורמון האחראי לוויסות השינה.
כלומר במצב טבעי המלטונין מוריד מכמות ההפרשה שלנו לגוף שלנו ואז אנחנו מתחילים לחוש עייפות.
כאשר אנחנו חשופים לאור הכחול, ביחד עם האורות הדולקים בבית, אנחנו בעצם מלמדים את הגוף שלנו שעדיין אור יום ואין צורך ללכת לישון וכך שעות הערות שלנו מתארכות, שעות השינה שלנו מתקצרות ולרוב הן לא מספיקות, דבר שעלול לגרור שלל בעיות כגון תזונה לא בריאה, חוסר סבלנות, הפרעות קשב, עצבות, ועוד.

מה קורה לעיניים שלנו בזמן חשיפה לאור הכחול?
מרביתנו עובדים כיום שעות ארוכות מול המחשב, ואם לא מול המחשב אז מדפדפים מול מסך אחר, במצב כזה אנחנו מאמצים את שרירי הראייה שלנו כדי להתבונן מקרוב באופן רצוף וארוך. באופן טבעי אנחנו רגילים להסתכל על עצמים גם מקרוב וגם מרחוק וכך העיניים שלנו פחות מתאמצות. מפאת המאמץ להסתכל על המחשב אנחנו גם ממצמצים פחות, מצב שגורם ליובש בעיניים כיוון שכמות נוזל הדמעות שמגינה על לחלולחית העין, יורדת, וזה לא התופעה היחידה, הרבה אנשים שעובדים מול המחשב מתלוננים על כאבי ראש ועוד המון תופעות כאלה ואחרות.

אז מה עושים?
ישנן 2 המלצות חשובות שאפשר להתחיל עוד היום.
1. כיום בחלק מהסמארטפונים ישנה אפשרות לבחור במסנן אור כחול, כשמגיע הלילה, פשוט ליחצו על הכפתור "מסנן אור כחול".
2. ובכן הגעתם לחנות משקפיים ולא סתם בחרנו לכתוב לכם על מסנן אור כחול. כיום תוכלו למצוא עדשות שזה בדיוק תפקידן, הן נקראות "בלו קאט דייפנדר"; זהו בעצם ציפוי מיוחד מעל עדשת המשקפיים. מי שמרכיב אותם רואה ממש כמו במשקפיים רגילים, אך כשמסתכלים על האור ישנו מראה כחלחל עדין. הציפוי משמש כמסנן אור כחול ועוזר לכם להפחית את תופעות הלוואי, כמו כאבי ראש, יובש בעיינים וכן גם, ללכת לישון בזמן.

לפרטים נוספים על העדשות – לחצו כאן.